ХУРГАДА - ИНФО


ХУРГАДА - ИНФО
02 Jun

ХУРГАДА - ИНФО

Хургада е популарно египетското летувалиште на Црвено Море , 500 километри југоисточно од главниот град Каиро. На светската туристичка карта е присутна од 70 - тите години на минатиот век, кога своите прекрасни песочни плажи и божествена флора и фауната на морето,  со илјада и една гребен, во светот беше  промовирана од  холандски и италијански сурферите и нуркачи. 
Денес Хургада е  модерен туристички центар со околу 150 врвни хотели . Туристички зона се протега во должина од речиси 70 километри и опфаќа и ги опфаќа туристичките населби Ел Guna и Makadi Bej. Покрај идеалната клима , долгите  песочни плажи  со шеталичте, топли и чистите води ,  една од препораките за овој  египетски туристички центар е близината  до Луксор, археолошкиот  капитал на Египет. Посебна атракција за туристите претставува возење со  џип сафари во пустината, и дружење во селата со бедуини ... 
Во стариот дел на градот има  бројни ориентални  чаршији... Во  замокот " 1001 ноќ ", ве очекуваат безброј содржини  за  добра забава, како и многу ресторани, ноќни клубови , дискотеки ...

ИСТОРИЈА
Рибарското село на брегот на Заливот на Суецкиот канал  никогаш немаше да биде она што е денес ако не беа посетени од  Британските истражувачи нафта. Со време, Хургада стана центар на воени единици, од кои, по потпишување на  договорот за мир во Кејмп  Дејвид, помеѓу Египет  и Израел, почна  да се развива  во туристички центар.  
Најстарите делови од градот се појавија во почетокот на 20 век, но процутот на Хургада започнува  од 1980 година, благодарение на египетските  и странски инвестиции.  Денес  е втор по големина египетски туристички  центар, веднаш по Шарм ел Шеик.  
Во градот се наоѓа  резиденцијата на гувернерот на провинцијата и Владата на покраината. Таа,  исто така има мало пристаништето каде е базата на крајбрежната  заштита на Египет. Во непосредна близина на градот е и  руската воена база. Како туристички центар има и колеџ за угостителство.

ГЕОГРАФИЈА И КЛИМА
Хургада се протега по должината на западниот брег на Црвеното Море,  на оддалеченост од 36 километри на работ на пустината. Север-југ должина на градот е речиси 40 километри. Во заливите Makadi и Сома никнати се  мали туристички центри со неопходна  инфраструктура и модерени хотели. Малку подалеку од центарот на градот постојат три популарни одморалишта   Ел Gouna, Сафага и Oasis ...  
Климата се карактеризира со топли и суви лета и топли зими. Поточно, во февруари температурата на водата на брегот е околу 20 степени и воздухот помеѓу 23 и 25 степени Целзиусови.

АТРАКЦИЈА
Хургада не може да се пофали со богата историја, или други обележје. Најголемата атракција, која  се наоѓа во јужниот дел на градот, е легендарниот замок на "Илјада и една ноќ" кој е изграден во стилот на источниот Дизниленд.  Секоја вечер овој  замок  е и меѓу другото, место на театарски претстави со темата на животот на Египет од времето на фараоните

СООБРАЌАЈ
Откако  прерасна во туристички  центар, градот добил голем меѓународен аеродром, на кој слетуваат  авиони секојдневно од целиот свет. Воздушна линија Хургада е поврзан со Каиро ...  
Двапати неделно во пристаништето  пристигнуваат брзи  бродови  со туристи од Шарм ел Шеик. Патувањето трае околу еден час и половина.  
Хургада е поврзана со автопат  со останатиот дел  од Египет. Автобусот превоз од Каиро до Хургада трае околу седум часа. Во градот возат  мини-комбиња. Тоа е најбрз и најевтин превоз, со напомена дека нема утврдени  линии. Развиен е и такси превозот. Такси возилата  се достапни во секое  време. Препорачуваме  пред возење да се  договори цената  со возачот.

ТРЕБА ДА СЕ ЗНАЕ
Хургада, како што е докажан центар, нуди на  туристите  различни задоволства, и на копно и море. Песочните  плажи и пријатната  вода  се вистински предизвик. Ако сте фан на подводниот свет , Хургада е повеќе од идеално место за " турнеја" на коралните гребени или истражување на морските флора и фауна. Оние кои не се во расположени  за оваа авантура имаат можност  да гледаат сè, од брод со стаклено  дното ... 
За туристите се организираат екскурзии до пустина. Се патува со јавање на камила , а посебен настан е ноќевање  во бедуински  шатори ... 
Малку се посетители на Хургада , која не е го вкусиле  задоволството на пушењето наргиле или вкус karkadaja , хибискус чај, кој се служи топол или ладен , во зависност од желбата на  гостинот  ... 
Од  Хургада можете да го посетите  Луксор . Возењето со автобус  трае  4-5 часа. Обврска е се да се  закаже на време, бидејќи конвојот на автобуси треба да ја придружува  полицијата ... 
Во Секали , главната улица на Хургада , или во продавниците по должината на крајбрежјето , се  нудат  многу сувенири. Ценкање мора. Меѓутоа, во делот на марината , каде што се наоѓаат продавници со подобар квалитет на стоки , цените се фиксни ... 
Иако Египет е муслиманска земја, алкохол е дозволен. Се нуди во сите барови и хотели. 
Ноќниот живот во Хургада е интересантен  и со карактеристиките и атмосфера на Западот. Во доцните ноќни часови  најдобри се  забавите во бројните клубови и барови.

Коментари