Корисни информации

Корисни информации

ВИЗЕН РЕЖИМ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА СО ДРУГИ ДРЖАВИ, СПЕЦИЈАЛНИ АДМИНИСТРАТИВНИ РЕГИОНИ И СУБЈЕКТИ И ТЕРИТОРИЈАЛНИ ВЛАСТИ НЕПРИЗНАТИ КАКО ДРЖАВИ

А Држава, субјекти и административни региони
Б Виза за влез во Република Македонија
В Должина на престој во РМ без виза
Г Виза за влез во странската држава
Д Странски ДКП надлежни за издавање визи на државјани на РМ
Ѓ ДКП на Република Македонија акредитирано за странската држава

Во примена од 01 Јануари 2010 година


Бр. А Б В Г Д Ѓ
1 Авганистан  5* 11* ДА   ДА Софија - +35929625193
2 Австрија             1* НЕ 90 д НЕ Скопје - (02) 3083700 Виена - +4315248757
3 Австралија НЕ   ДА Белград - +381113303400 Канбера - +61262826220
Meлбурн - +61398672200
4 Албанија НЕ 90 д НЕ Скопје - (02) 3246728 Тирана - +355 4 2274 765
5 Алжир           5* 11* ДА   ДА Белград - +381113671211  
6 Ангола          5* 11* ДА   ДА Белград - +381113690241  
7 Андора               7* НЕ   ДА Париз - +33140060330  
8 Антигва и Барбуда НЕ   ДА    
9 Азербејџан
3* 8* 11*
ДА   ДА Анкара - +903124412620 Анкара - +903124399204
10 Аргентина         17* НЕ 90 д НЕ Софија +35929712539  
11 Бангладеш   5* 11* ДА   НЕ Рим - +39068083595  
12 Барбадос НЕ 90 д ДА Брисел - +3227321737  
13 Бахами НЕ   ДА Лондон - +442074084488  
14 Бахреин            11* ДА   ДА    
15 Белгија               1* НЕ 90 д НЕ Холандска Амбасада
Скопје - (02) 3109 250
Белгиска Амбасада
Софија - +35929887280
Брисел - +3227345687
16 Белизе              11* ДА   ДА
 
17 Белорусија
3* 8* 11*
ДА   ДА Белград - +381113616938 Москва - +74991243357
18 Бенин                11* ДА   ДА Париз - +33145009882  
19 Боливија           11* ДА   ДА Рим - +39068841001
20 Босна и Херцеговина НЕ 90 д НЕ Скопје - (02) 3086216 Сараево - +38733206004
21 Боцвана НЕ 90 д НЕ Лондон - +44207499031  
22 Бразил НЕ   ДА Софија - +359 29719823
23 Брег на Слоновата Коска                      
11*
ДА   ДА Париз - +33153646262
24 Брунеи НЕ   ДА    
25 Бугарија        
1* 16* 24*
НЕ 90 д ДА Скопје - (02) 3229444 Софија - +359 28705098
26 Буркина Фасо   11* ДА   ДА Париз 0033143599063  
27 Бутан                11* ДА   ДА
 
28 Бурунди       5* 11* ДА   ДА Париз 0033145206061
29 Бурма / Мианмар  
11*
ДА   ДА

30 Вануату            11* ДА   ДА    
31 Ватикан НЕ 90 д ДА Љубљана 0038614339204 Рим - +39 06 635 878
32 Велика Британија и Сев. Ирска НЕ 90 д ДА Скопје - (02) 329 9299
www.visa4uk.fco.gov.uk/
Лондон - +44 207 976 0535
33 Венецуела НЕ   ДА Софија 0035929870341  
34 Виетнам       5* 11* ДА   ДА Софија - +359 2 963 2609 Пекинг - +86 10 6532 7846
35 Габон           5* 11* ДА   ДА Рим 0039065358970  
36 Гана              5* 11* ДА   ДА Белград - 00381113440856  
37 Гамбија             11* ДА 90 д ДА    
38 Гвајана             11* ДА   ДА Лондон 00441712297684
39 Гватемала НЕ   НЕ Рим 003906 36381143  
40 Гвинеја         5* 11* ДА   ДА Белград 0038111431830  
41 Гвинеја Бисао
5* 11*
ДА   ДА Париз 0033145261851  
42 Германија           1* НЕ 90 д НЕ Скопје - 3093900 Берлин - +49 30 890 69 511
Минхен - +49 89 542 44756
Бон - +49 228 23 79 86
43 Гренада            11* ДА   ДА Лондон 00442076314277  
44 Грузија   8* 13* 11* ДА   ДА Анкара 00903124918031  
45 Грција                 1* НЕ 90 д НЕ Скопје - (02) 3219260 Атина - +30 210 67 49 585
Солун - +30 2310 277 348
46 Данска                1* НЕ 90 д НЕ Скопје 3104067 Копенхаген - +4539766920
47 Доминика         11* ДА   ДА    
48 Доминиканска Република        11* ДА 90 д НЕ Рим 00390636004377/4316  
49 Египет          5* 11* ДА 90 д ДА Софија - +359 29870215
Софија - +359 29881509
Каиро - +202 25 172 100
50 Еквадор            11* ДА   ДА Белград 0038113440135  
51 Екваторијална Гвинеја             11* ДА   ДА Париз 0033156885454  
52 Ел Салвадор НЕ   ДА Рим 0039068076605  
53 Еритреа            11* ДА   ДА    
54 Ерменија    11* 19* ДА   ДА Софија 003592 9547970 / 9526046  
55 Естонија             1* НЕ 90 д НЕ Скопје 3090858 Талин - +372 644 04 94
56 Етиопија       5* 11* ДА   ДА Рим 0039064416161  
57 Замбија            11* ДА   ДА Берлин - +49 228 37 90 34  
58 Зимбабве         11* ДА   ДА Белград 00381113672996
59 Израел НЕ 90 д НЕ Белград 00381113672400 Тел Авив - +972737154900
60 Индија          5* 11* ДА   ДА Софија - +359 2 963 56 75 Њу Делхи
+91 11 4614 2602
61 Индонезија  
2* 11*
ДА   ДА Белград 00381113674062  
62 Ирак             5* 11* ДА   ДА Белград 0038111467508  
63 Иран        2* 5* 11* ДА   ДА Софија 003592 9876173  
64 Ирска                16* НЕ 90 д ДА Братислава - +421 2 59 30 9611 Лондон - +44 207 976 0535
65 Исланд               1* НЕ 90 д НЕ Скопје 32 44 300 Лондон - +44 207 976 0535
66 Италија               1* НЕ 90 д НЕ Скопје - (02) 32 36 500 Рим - +39 06 84 19 868
Венеција - +39 0415320282
67 Јамајка             11* ДА   ДА Женева 0041229080760  
68 Јапонија НЕ 90 д НЕ Виена - +431 53 1920 Виена - +43 1 524 8757
69 Јемен           5* 11* ДА   ДА Париз 0033153238787  
70 Јемен Арапска Република   5* 11* ДА   ДА Рим 00390644234299  
71 Јордан          5* 11* ДА   ДА Анкара - +90 312 44 02 054  
72 Јужно Африканска Република        11* ДА   ДА Атина 00302106106645
73 Казахстан         11* ДА   ДА Виена 0043136791750 Анкара - +903 12 439 92 04
74 Камбоџа           11* ДА   ДА Берлин 00493048637901  
75 Камерун       5* 11* ДА   ДА Бон 004922835638
76 Канада НЕ   ДА Виена - +43 1 531 83 000
Белград - +381 11 306 3000
Отава - +1 613 234 38 82
Торонто - +1 416 322 21 96
77 Капе Верде      11* ДА   ДА    
78 Катар                11* ДА   ДА Рим - +39 06 44 249 450 Катар - +974 49 31 374
79 Кенија        11* 18* ДА   ДА Париз 0033156622525
80 Кина         4* 5* 11* ДА   ДА Скопје - (02) 321 3163 Пекинг - +86 10 6532 7846
81 Кипар                  1* НЕ 90 д ДА Белград 00381113672725  
82 Киргистан         11* ДА   ДА Анкара - +90 312 491 35 28 Анкара - +903 12 439 92 04
83 Кирибати          11* ДА   ДА    
84 Колумбија        11* ДА   ДА Виена 004314084132  
85 Комори             11* ДА   ДА    
86 Конго, Република   
5* 11*
ДА   ДА Рим 0039068417422  
87 Конго, Демок. Република        11* ДА   ДА Рим 00390642010779  
88 Кореја/Јужна НЕ   ДА Софија - +35929712181  
89 Кореја/Северна   
11*
ДА   ДА Софија - +359 2 975 33 40 Пекинг - +86 10 6532 7846
90 Коста Рика НЕ   ДА Рим 00390684242853  
91 Косово НЕ   НЕ   Приштина - +381 38 247 462
92 Куба НЕ 90 д НЕ Софија - +359 2  872 20 14  
93 Кувајт                11* ДА   ДА Анкара - +90 312 446 45 78  
94 Лаос                  11* ДА   ДА Париз 0033145530298  
95 Латвија (Летонија)                                      
1*
НЕ 90 д НЕ Скопје 3093900/3093801 Варшава - +48 22 651 7291
96 Лесото              11* ДА   ДА Рим - +39 06 85 42 496  
97 Либан           5* 11* ДА   ДА Анкара 00903124467485  
98 Либерија           11* ДА   ДА Рим 00390630362212  
99 Либија          5* 11* ДА   ДА Белград 0038111 668253  
100 Литванија           1* НЕ 90 д НЕ Варшава 004822 635 97 94 Варшава - +48 22 651 7291
101 Лихтенштајн НЕ 90 д ДА Скопје 3103309/10 Берн - +41 31 352 00 02
102 Луксембург         1* НЕ 90 д НЕ Скопје 3109250 Брисел - +32 2 734 56 87
103 Мадагаскар      11* ДА   ДА Рим 00390636307797  
104 Макао-спец. дм. регион на НР Кина
7*
НЕ   ДА    
105 Малави             11* ДА   ДА    
106 Малдиви     9 * 11* ДА   ДА    
107 Малезија НЕ 90 д НЕ Будимпешта - +361 248 0810  
108 Мали                11* ДА   ДА Рим 00390644254068  
109 Малта            1* НЕ 90 д НЕ Рим 0039066879947 Рим - +39 06 84 19 868
110 Маријана Северна  
11*
ДА   ДА    
111 Мароко         5* 11* ДА   ДА Софија - +359 2 865 11 26  
112 Маршалски Острови            11* ДА   ДА    
113 Мауританија     11* ДА   ДА Париз 0033145048854  
114 Маурициус НЕ   ДА Париз 0033142273019  
115 Мексико НЕ   ДА Белград - +381113674170  
116 Микронезија     11* ДА   ДА    
117 Мозамбик         11* ДА   ДА Рим 0039068074582  
118 Молдова  5* 2* 11* ДА   ДА Софија - +359 2 935 60 15 Софија - +359 2 870 15 60
119 Монако               1* НЕ 90 д ДА Скопје 32 44 300  
120 Монголија    4* 11* ДА   ДА Трст 0039040575422 Пекинг - +86 10 6532 7846
121 Намибија          11* ДА   ДА    
122 Нару                 11* ДА   ДА    
123 Непал               11* ДА   ДА Берлин 00493034359920  
124 Нигер           5* 11* ДА   ДА Рим 0039063729013  
125 Нигерија       5* 11* ДА   ДА Будимпешта 003612122021  
126 Никарагва НЕ   НЕ Рим 0039068414693
127 Нов Зеланд НЕ 90 д ДА Хаг  003170 3658037
128 Нова Гвинеја Папуа                11* ДА   ДА Лондон 00442079300922
129 Норвешка          1* НЕ 90 д НЕ Скопје - (02) 32 38 525 Стокхолм - +46 8 667 21 45
130 Обе. Арапски Емирати       5* 11* ДА   ДА Рим 00390636306100/Ск.3118692 Анкара - +903 12 439 92 04
131 Оман            5* 11* ДА   ДА Рим 00390636300517  
132 Палестински власти - субјекти и териториални власти
непризнати како држави 5* 11*
ДА   ДА    
133 Пакистан      5* 11* ДА   ДА Анкара - +90 312 427 14 10  
134 Палу                 11* ДА   ДА  
135 Панама НЕ   ДА Рим 00390644252173
136 Парагвај НЕ   ДА Рим 00390644704684  
137 Перу       2* 21* 22* НЕ 90д ДА Букурешт - +40 21 211 18 19  
138 Полска                1* НЕ   НЕ Скопје - (02) 3112647 Варшава - +48 22 651 7291
139 Португалија        1* НЕ   НЕ Скопје 32 44 300 Париз - +331 45 77 10 50
140 Романија
16* 24*
НЕ   ДА Скопје - (02) 322 80 58 Букурешт - +40 21 2100880
141 Руанда         5* 11* ДА   ДА Брисел 003227630721  
142 Русија    2* 11* 27* ДА   ДА Скопје - (02) 311 71 60 Москва - +7499 124 33 57
143 САД НЕ 90 д ДА Скопје - (02) 310 2000 Вашингтон - +1 202 6670501
Чикаго - +1 312 419 8020
Детроит - +1 248 354 55 37
144 Самоа Западна  
11*
ДА   ДА    
145 Сан Марино НЕ 90д ДА Рим 0039068074582  
146 Саудиска Арабија  
5* 11*
ДА   ДА Лондон 00442079173000 Анкара - +903 12 439 92 04
147 Сао Томе и Принципе         11* ДА   ДА    
148 Свазиленд        11* ДА   ДА    
149 Света Лучија    11* ДА   ДА    
150 Свети Винсент и Гренадини        11* ДА   ДА    
151 Свети Китс и Невис НЕ   ДА    
152 Соломонски Острови            11* ДА   ДА    
153 Суринам           11* ДА   ДА    
154 Сејшелски Острови НЕ
НЕ Париз 033142305747  
155 Сенегал       5* 11* ДА   ДА Рим 0039066872381  
156 Сиера Леоне    11* ДА   ДА Москва 0070954154166  
157 Сингапур          14* НЕ   НЕ Женева 0041229296655  
158 Сирија          5* 11* ДА   ДА Софија 0035929625742  
159 Словачка            1* НЕ 90д НЕ Белград - +381113010010 Виена 004315248756
160 Словенија          1* НЕ НЕ Скопје - (02) 317 8730 / 317 8734 Љубљана - +386 14210021
161 Сомалија     5* 11* ДА   ДА Москва 0070953170622  
162 Судан           5* 11* ДА   ДА Рим 0039064403609  
163 Србија              20* НЕ 90д НЕ Скопје – (02) 3129298 Белград - +381 11 3284981
164 Тајван 2* 11* субјекти и териториални власти
непризнати како држави
ДА   ДА Атина 00302106776750  
165 Тајланд             11* ДА   ДА Будимпешта 003614384020  
166 Танзанија         11* ДА   ДА Рим 00390633485801  
167 Таџикистан      11* ДА   ДА Анкара 00903124461602  
168 Тимор Источен
11*
ДА   ДА    
169 Того                  11* ДА   ДА Париз 0033143801213  
170 Тонга                11* ДА   ДА    
171 Тринидад и Тобаго              11* ДА   ДА Женева 0041229180380  
172 Тувалу              11* ДА   ДА    
173 Тунис            5* 11* ДА   НЕ Белград 00381113691961
174 Туркменистан                         
11*
ДА 60д ДА Анкара 00903124417122  
175 Турција НЕ 60д НЕ Скопје - (02) 311 3270 Анкара - +903 12 439 92 04
Истанбул - +90 212 251 22 33
176 Уганда              11* ДА   ДА Рим 0039063225220
177 Узбекистан       11* ДА   ДА Анкара 00903124409269 Анкара - +903 12 439 92 04
178 Украина   3* 8 *11* ДА   ДА Скопје (02) 317 8120 Киев - +380 44 238 66 16
179 Унгарија             1* НЕ 90д НЕ Скопје – (02) 3092046 Будимпешта
+36 1 33 60 511
180 Уругвај НЕ   ДА Истанбул 00902163395406  
181 Филипини     5* 11* ДА   ДА Атина 00302106721883  
182 Финска                1* НЕ НЕ Белград 00381113065400 Стокхолм - +46 8 667 21 45
183 Фиџи                 11* ДА   ДА    
184 Франција            1* НЕ НЕ Скопје 32 44 300 Париз - +331 45 77 10 50
185 Хаити ДА   ДА Рим 00390644254106  
186 Холандија          1* НЕ НЕ Скопје - (02) 3109250 Хаг - +31 70 427 44 64
187 Хонг Конг - спец.  административен регион на НР Кина НЕ   НЕ Скопје 3135647 Пекинг - +861065327846
188 Хондурас НЕ   НЕ Рим 003906 3220516  
189 Хрватска НЕ НЕ Скопје - +389 2 3248 173 Загреб - +385 1 45 72 812
190 Ценрал.Африк. Република        11* ДА   ДА Париз 0033145273721  
191 Чад                   11* ДА   ДА Москва 0070954154139  
192 Чиле НЕ   ДА Загреб 00385 14611958/9/60  
193 Чешка                 1* НЕ 90д НЕ Скопје - +389 2 3081 200 Прага - +420 222 521 093
194 Црна Гора        20* НЕ 60д НЕ Скопје 3227277 Подгорица - +38281667415
195 Џибути             11* ДА 90д ДА    
196 Швајцарија         1* НЕ НЕ Скопје - (02) 310 3310/ 310 3330 Берн - +41 31 352 00 02
197 Шведска             1* НЕ НЕ Скопје - (02) 329 7880 Стокхолм - +46 8 667 21 45
198 Шпанија              1* НЕ НЕ Скопје - (02) 3215411 Мадрид - +34 91 571 7298
199 Шри Ланка
5* 11*
ДА   НЕ Виена - +43 1 503 79 88  

НАПОМЕНА:

1*.  Виза не е потребна за носители на македонски биометриски патни исправи.
2*.  Виза не е потребна за носители на дипломатски и службени патни исправи двострано.
3*. За државјани на Република Македонија и на Азербејџан, Белорусија и Украина ќе се применува Спогодбата
склучена меѓу Владата на поранешните СССР и СФРЈ за взаемни патувања на граѓани, од 3.10.1989 година.
Според Спогодбата виза не е потребна:
а.   за дипломатски и службени патни исправи  и  за граѓанските патни исправи клаузула “деловно”
б.   за туристички и групни патувања во организација на туристички агенции  и поединечно со “ваучер”
в.  со заверка на покана ако се оди во посета на роднини или  пријатели или со “заверена  телеграма” во итни случаи (свечености, болести и сл.) до 90 дена.
г.  за посета  на гроб на роднина што се докажува со потврда од Црвен Крст
д.  за патување заради здравствени прегледи или консултации, се приложува упат или покана од здравствена организација.
Во сите други случаи потребна е виза.    
4*  Не е потребна виза за дипломатски и службени пасоши и пасош со клаузула деловно, двострано и за обичен
кинески пасош за службени потреби-passport for public affairs).    
5* За издавање визи за влез во РМ на државјаните на овие држави потребна е согласност од МВР, освен за
носителите на дипломатски и службени пасоши на Р.Молдова.
6*
7*  Доколку, се поседува Шенген виза или претсој во земјите од шенген зоната, не е потребна виза за влез во
странската замја.
8*  За овие земји не се наплатува такса при издавање визи за влез во РМ. Се наплаќаат само фактички трошоци.
9*  Визата се издава на аеродром, со предходно обезбедување на: повратна авио карта, хотелска резервација или
доказ на поседување на финансиски средства.
10*
11* Секој странец кој поседува важечка Шенген Ц виза, може да влезе во Република Македонија без да поседува македонска виза, но должината на престојот се лимитира со условите наведени во Шенген визата. Нагласуваме дека горенаведената Одлука не се однесува на национални визи издадени од Шенген земјите, односно Шенген визата треба да биде со важност за целата Шенген зона.
12*
13* За патување на  државјани на овие држави  во РМ,  се применува Спогодбата наведена во точка 3*.
За патување на државјани на РМ во овие држави, потребна е виза.
14* За туристички престој на државјани на РМ во Сингапур, до 14 дена, не е потребна виза, а за престој по други основи, виза е потребна.
15* За туристички престој на државјани на РМ во Хонг Конг, до 15 дена, не е потребна виза, а за престој по други основи, виза е потребна.
16* Визите за краток престој до 90 дена, за државјаните на РМ, бесплатно ги издаваат следните држави :
-    Бугарија
-    Романија и
-    Ирска
17* Согласно билатералната спогодба со Аргентина, државјаните на двете земји, носители на обични пасоши, можат без виза да патуваат во другата држава и престојуваат туристички до 3 месеци. За патување и престој по други основи и за носители на дипломатски и службени пасоши, потребна е виза.
18* Државјаните на РМ со обични пасоши, можат без виза да патуваат во Кенија и да престојуваат туристички до 3 месеци. За патување и престој по други основи и за носители на дипломатски и службени пасоши, потребна е виза, која се добива на граница (најава со нота).
19* Визи за државјаните на РМ може да бидат издавани на граница на влегување.
20* Такса не се наплатува за одобрување на  привремен и постојан престој за државјаните на двете држави.
21* За носителите на специјални патни исправи на Перу виза не потребна.
22* За туристичко патување виза не е потребна, за студенти и деловно патување виза е потребна.    
23*
24* Македонските државјани кои поседуваат шенген визи може да транизитираат низ Р.Бугарија и Р.Романија до 5  
дена.
25*
26*
27* За државјани на Република Македонија и на Руската федерација се применува Спогодбата склучена меѓу Владата на Република Македонија и Владата на Руската федерација за услови на заемни патувања на државјаните на Република Македонија и на Руската Федерација (Сл. Весник на РМ бр.119 од 19.09.2008 г.).Согласно Спогодбата:
- виза не е потребна:
а) носители на дипломатски и службени патни исправи на двете држави (престој не подолг од 90 дена)
б) државјаните на двете држави кои имаат одобрение за привремен или постојан престој на територијата на другата државата
в) државјани на двете држави кои патуваат на територијата на другата држава заради:
*остварување на деловни контакти, размена во научно-техничка, образовната, културната, спортската област и новинарската дејност, краткорочен студиски престој и лекување, како и посета на роднини или познати (престој до 90 дена, врз основа на покана од физички или правни лица оформена согласно законодавство на секоја држава)
* туристички патувања (престој до 30 дена, врз основа на оригинален договор за давање туристички услуги (ваучер) и потврда за прифаќање на странскиот турист од организацијата која врши туристичка дејност на територијата на другата држава
Во сите други случаи потребна е виза.
Од наплаќање на такси за издавање на виза се ослободени одредени категории на државјани на двете држави
- За носителите на патни исправи на ООН  не е потребна виза.
- За сите држави, визите се издаваат единствено во ДКП на РМ во странство.