ПРОЛОМ БАЊА

ПРОЛОМ БАЊА 

ХОТЕЛ РАДАН 3 *  


 


Пролом бања се наоѓа во Јужна Србија , на падините на планината Радан. Познато е пред сѐ, по својата лековита вода Пролом, која спаѓа во ретка група води со високи балнеолошки вредности. Бањата е оддалечена од Куршумлија на 23 км, од Ниш 82 км и  од Скопје на 258 км. Пролом е една од најмладите бањи во Србија, иако е познато дека нејзините извори на лекување се користат уште од праисторијата. Без разлика дали доаѓате на одмор или на лекување или  на прихатен одмор во природа престојот можете да го завршите со велнес третмани, внатрешна релаксација и надворешни базени , ручек во „ Етно ресторанот “, посета на  природниот локалитет Ѓаволска Варош или до црквата Лазарица.  

Хотелот Радан располага со 212 соби и апартмани во 2 објекта. Освен еднокреветни и двокреветни соби, во понуда има и 8 трокреветни соби (француски кревет + дополнително легло со стандардни димензии), 6 семејни соби (соба со француски кревет + соба со две класични легла, поврзани со врата) и 10 апартмани (спална со дневен престој и кујна). 

Сите медицински и wellness програми во нашиот Спа центар се засноваат на лековитата Пролом вода со висока балнеолошка вредност и третман на широк спектар на индикации ( Болести на бубрезите и уринарниот тракт, гастроинтестиналниот тракт, кожата, ревматизам а поради високата алкалност (pH 9,2) идеална за враќање на алкалноста на телото , за детоксикација и хидрирање 

ОСНОВЕН И КОМПЛЕТЕН ЦЕНОВНИК за 2021 година 
Важи за подолг престој од 3 ноќевања 


  Јан/Феб/
Ное/Дек
Мар/Апр Мај Јуни Јул/ Авг Септ Окт
Основен БО ден 36 € 37 € 39 € 40 € 42 € 40 € 38 €
Комплетен БО ден 49 € 50 € 52 € 53 € 55 € 53 € 51 €

Основен БО ден вклучува:  
• Медицински преглед од доктор за време на вашиот престој и консултација за терапија 
• Балнеотерапија: консумација на вода , банање со термална вода во собите ( hydro терапија ) и Hydrokinesis  терапија ( групни вежби во базен), користење на внатерешен и надворешен базен, сала за бежбање и спортските активности кои се нудат во хотелот ( кошарка , фудбал, пинг понг) како и забавни активности ( билијард, пикадо и сл. ) 
• Сместување во стандардни, комфорни соби или апартмани во Хотел Радан ( ТВ, мини бар, минерална вода во собите, бањарки , фен и сл.  
• Полн пансион: Појадок ( шведска маса ) , ручек и вечера сет мену од 3 понудени оброци + диетална понуда 
• WI FI бесплатен 
• Туристичка такса и осигурување 

Комплетен БО ден вклучува:  
• Ги вклучува сите претходно наведени услуги во основниот БО ден + дополнителни 4 третмани 
• Електро терапија ( дијадинамик, интерферентни струи, ТЕНС, галванизација, ултразвук, солукс лампа) 
• Хидро масажа во минерална вода ( бисерна бања или подводна масажа) 
• Аплицирање на здрава кал ( до 2 апликации) 
• Мануелна ( рачна) масажа - делумна, 10 мин 
Доплати: 
• Еднокреветна соба - 13 € на ден 
• Комфорт соба 5 € по лице на ден  
• Апартман - 13 € по лице на ден  
• Деца под 9 години со 2 возрасни - бесплатно 
• Деца од 9-14 години со 2 возрасни - попуст од 50 % на цената 
• Деца до 3 години со еден ворасен -бесплатно 
• Деца од 3-7 години со еден ворасен  - попуст од 50 % на цената АНТИСТРЕС ПАКЕТ 
За минимум 5 + ноќевања 


Тип на соба Јан/Фев Мар/ Апр Мај Јуни Јул/ Авг Сеп Окт Ное/ Дек
Двокреветна 44 € 45 € 47 € 48 € 49 € 48 € 46 € 44 €
Комфорт 46 € 47 € 49 € 49 € 51 € 49 € 49 € 46 €
Еднокреветна  55 € 56 € 57 € 58 € 60 € 58 € 57 € 55 €
Апартман 55 € 56 € 57 € 58 € 60 € 58 € 57 € 55 €


Цената на пакетот е по лице на ден 

Пакетот Вклучува: 
- Сместување во двокреветна соба на база полн пансион 
- Бисерна купка 
- Рачна масажа во траење од 10 минути 
- Еден влез во новиот Wellness Lux центар 
- Дежурна медицинска служба 24 часа 
- Секојдневно користење на внатрешниот базен 
- Утрински вежби со физиотерапевт 
- Хидрокинези терапија ( групни вежби со физиотерапевт во базен) 
- Организирани прошетки со водич по патеките за здравје ( до Лазарица, видиковец, водопад Саоко, црква Св. Петка ) 
- Богата културно уметничка програма и анимација во бањата 
- Користење на теретана и фитнес сала како и сала за забава 
- WiFi во хотелот, баде мантил, пешкири, фен за коса,  вклучен паркинг 

 
ПАКЕТ WELLNESS УЖИВАЊЕ 
Минимален престој е 3 ноќевања 


Тип на соба Јан/Фев Мар/ Апр Мај Јуни Јул/ Авг Сеп Окт Ное/ Дек
Двокреветна 45 € 46 € 48 € 49 € 50 € 49 € 47 € 45 €
Комфорт 49 € 50 € 52 € 53 € 55 € 53 € 51 € 49 €
Еднокреветна  58 € 59 € 61 € 62 € 63 € 62 € 60 € 58 €
Апартман 58 € 59 € 61 € 62 € 63 € 62 € 60 € 58 €

Цената на пакетот е по лице за едно ноќевање 

Пакетот Вклучува: 
- Сместување во двокреветна соба на база полн пансион 
- Користење на новиот Wellness центар 
- Сауна 
- Отворено - затворен базен 
- Внатерешен базен 
- Солена соба 
- Џакузи базен со лековита Пролом вода 
- Парна бања 
- Утрински вежби со физиотерапевт 
- Топли клупи 
- Секојдневно користење на базенот на отворено со мин аква парк во летните месеци 
- Користење на теретана и фитнес сала како и сала за забава 
- WiFi во хотелот, баде мантил, пешкири, фен за коса,  вклучен паркинг 
- Грижа за деца во игротека секој работен ден од 09-15 часот 
 
• Деца под 9 години со 2 возрасни - бесплатно 
• Деца од 9-14 години со 2 возрасни - попуст од 50 % на цената 

 
ПАКЕТ WELLNESS LUX УЖИВАЊЕ 
Минимален престој е 3 ноќевања 

Тип на соба Јан/Фев Мар/ Апр Мај Јуни Јул/ Авг Сеп Окт Ное/ Дек
Двокреветна 54 € 55 € 56 € 57 € 59 € 57 € 56 € 54 €
Комфорт 58 € 59 € 61 € 62 € 63 € 62 € 60 € 58 €
Еднокреветна  67 € 68 € 69 € 70 € 72 € 70 € 69 € 67 €
Апартман 67 € 68 € 69 € 70 € 72 € 70 € 69 € 67 €

Пакетот Вклучува: 
- Сместување во двокреветна соба на база полн пансион 
- Секојдневно користење на новиот Wellness центар 
- 5 Сауни ( 3 фински, инфраред и био сауна) 
- Отворено - затворен базен 
- Внатерешен базен 
- 2 Солени соби 
- Џакузи базени со лековита Пролом вода и со морска сол 
- Парна бања 
- Kneipp патека 
- Масажа во траење од 30 минути 
- Утрински вежби со физиотерапевт 
- Топли клупи 
- Секојдневно користење на базенот на отворено со мин аква парк во летните месеци 
- Користење на теретана и фитнес сала како и сала за забава 
- Корпа со овошје во Wellness центарот 
- WiFi во хотелот, баде мантил, пешкири, фен за коса,  вклучен паркинг 
- Грижа за деца во игротека секој работен ден од 09-15 часот 
 
- Деца под 9 години со 2 возрасни - бесплатно 
- Деца од 9-14 години со 2 возрасни - попуст од 50 % на цената 

 

Галерија

ПРОЛОМ БАЊА

ХОТЕЛ РАДАН 3*
Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+