ХОТЕЛИ КОПАИНИК И ЈЕЛАК

Hoteli Kopaonik и Jelak  Lukovska Banja


Луковска бања се наоѓа на југот од Србија на источните падини на Копаоник. Иако е сместена на надморска височина од 681 m, по што е највисоката бања во Србија , опкружена е со планини преку 1000 m височина, што овозможува блага и умерена клима.
Позната е по изобилство на минерални води, недопрена природа и со шуми покриени падини на планината Копаоник како и со кристално чист воздух.  По број на извори со минерална вода  со различен состав и вода преку 100 l/s припаѓа во најбогатите бањи во Србија. Според Институтот за геологија и препораката на Балнеолошкиот институт на Медицинскиот факултет во Белград помага во лечење на ( Акутен и дегенеративен ревматизам, остеопороза, гихт, состојби по скршеници и хируршки интервенциии  и гинеколошки заболувања). 


 

ЈАН-ФЕБ
НОЕ- ДЕК

МАРТ-АПРИЛ

МАЈ

ЈУНИ
ОКТОМВРИ

ЈУЛИ/
АВГУСТ

СЕПТЕМВРИ

Основен  БO ден

36 €

37 €

38 €

39 €

41 €

40 €

Комплетен БO ден

49 €

49 €

50 €  

      51 €

53 €

52 €

Цените се дадени по лице на ден на база полн пансион во двокреветни стандардни соби

 
Основен  БO ден вклучува:

 • Сместување во двокреветна стандардна соба (ТВ, минибар, баде мантил, фен) на база полн пансион: Појадок -избор од 10 јадења, ручек и вечера ( 3 јадења од дневното мени ) или специјална диета според препорака од доктор ( за дијабетичари, за оние кои имаат висок притисок, исхрана без глутен)
 • Лекарски преглед кај дежурен доктор;
 • Балнеотерапија: капење во лековита вода ( внатерешни џакузи базени, надворешни базени во Горна бања – природни извори со термална вода), хидрокинези терапија  (групни вежби во базен со лековита вода);
 • Користење на  Wellness центар: финска сауна, био сауна, парно купатило, тепидариум, солена соба,
 • Користење на спортските терени (асфалтен терен за мали спортови: кошарка, ракомет, одбојка);
 • Користење сала за забава : пинг понг, билијард, пикадо;
 • Анимациска програма со терапевт-рекреатор: групни вежби во фитнес сала и на отворено, околна прошетка; 
 • Бесплатен WI FI интернет, такса за престој и осигурување

 

Комплетен  БO ден вклучува: Основен  БO ден + четири терапии дневно
 (се спроведуваат секојдневно, за време на викенд и празник):

 • Хидромасажа во лековита вода (бисерна купка или подводна масажа);
 • Аплицирање на лековита кал ( до 2 аплицирања);
 • Електротерапија (дијадинамик, интерферентни струи, TENS, ултразвук, солукс ламба, мускулен стимулатор, Bioptron ламба);
 • Мануелна  (рачна ) масажа - сегментна
 • Доплата за еднокреветна соба : 13 € на ден  
 • Доплата за Комфорт соба : 5 € по лице на ден
 •  Услови за деца:  до  5 години -бесплатно, од  5-10 години: 50% од наведените цени, од  10 и повеќе години: се плаќа полна цена

ХОТЕЛИ КОПАИНИК И ЈЕЛАК

Луковска Бања - Копаоник
Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+