Дубаи

ДУБАИ   и   АБУ ДАБИ

6 дена/ 5 ноќи 
08.03-13.03.2024
Дубаи, во денешно време претставува синоним за луксузен живот и атрактивна туристичка дестинација - една од најпосетените во светот. Специфичен спој на комфор, помешан со традиционални обичаи и стил на живот. Дубаи е модерен град со преубави плажи, луксузни хотели, импресивна архитектура, високи згради, вештачки остров во облик на палма… Највисоката зграда на светот Burј Kalifа, единствениот хотел со 7 ѕвезди, 70 шопинг центри, покриен ски центар со 5 стази и многу други објекти го одземаат здивот со што посетата на Дубаи станува незаборавна.  
Плажите се песочни и со разновидни активности, а уживаењето е неизбежно. Најпозната е Jumeirah Beach Park, која плени со својот бел песок и тиркизно плава боја на водата. Една од најпосетените атракции во Дубаи е пустинскито сафари.  
Проверете зашто Дубаи во последните години е туристички центар број 1 во светот. 

   
08.03 (Петок)    СКОПЈЕ - ТИРАНА - ДУБАИ 
Состанок на групата на паркингот спроти Хотел “Holliday Inn” во 07.00ч. Организиран трансфер до аеродромот во Тирана. Полетување за Абу Даби во 17.40 и слетување во 01.55ч. Организиран трансфер до хотелот. Сместување. Ноќевање. 
 
09.03 (Сабота)  ДУБАИ 
Појадок.  
РАЗГЛЕД НА ДУБАИ 
Ќе се запознаат најпопуларните атракции на градот како што се: Burj Khalifa, Дубаи марина, Atlantis, Burj Al Arab... 
За време на обиколката на градот, ќе ги видите историските знаменитости на стариот Дубаи кои се испреплетуваат со модерната архитектура на 21 век. Уживање во ориенталниот дух на Дубаи на пазарот за злато и зачини. 
*Времетраење околу 5 часа. 
БУРЏ КАЛИФА 
Највисоката градба во светот направена од човекот, каде ќе имате можност да ги искусите најбрзите лифтови во светот. 
*Времетраење околу 2 часа. 
Ноќевање. 
 
10.03 (Недела)  ДУБАИ 
Појадок. Слободно претпладне. 
САФАРИ 
Возење по високите дини+Вечера во пустински камп и забава. 
Возбудливо возење по дините со искусен возач за авантура со адреналин. Возете четирицикли преку песокот и уживајте во јавањето камили. Фотостоп за најубавите фотографии од спектакуларното зајдисонце. 
Направете тетоважа со Хена, опуштете се со наргиле - шиша, додека гледате претстава со стомачни и дервишки танци и вечерате во незаборавен пустински камп. 
*Времетраење околу 6 часа. 
Ноќевање. 
 
 
11.03 (Понеделник)  ДУБАИ  
Појадок.  
АБУ ДАБИ  
Прошетка низ ремек-делото од бел мермер на Големата џамија Шеик Зајед, патеката Формула 1 и Светот на Ферари, посета но селото Херитиџ каде ќе дознааете повеќе за минатото и за бедуинските почетоци пред нафтената индустрија. Организиран трансфер од и до хотел. 
-Големата џамија Шеик Зајед е одличен избор за секој што доаѓа прв пат. 
НАПОМЕНА: дрес код на облекување на женскиот пол: абаи (долги фустани со марами). Тесна и проѕирна облека не е дозволена.  
-Хотел Emirates Palace 7* 
-Ferrari World и патеката Formula 1  
-Heritage Village 
*Времетраење околу 8 часа. 
ДУБАИ МАРИНА 
Истражете ги сите водни патишта на Дубаи Марина на ова 2-часовно крстарење со вечера на база шведска маса. Уживајте во забавата и спектакуларниот поглед на градот. 
*Времетраење околу 2 часа. 
Ноќевање. 
 
12.03 (Вторник)  ДУБАИ - АБУ ДАБИ - ДУБАИ 
Појадок. Слободно претпладне за посета на плажа: Jumeirah Beach, Barasti Beach… 
MIRACLE GARDEN 
Рајска градина на среде пустина, распослана на 72.000м2 со засадени 150 милиони растенија ја прави најголемата цветна градина во светот која ќе му се допадне на секој љубител на необични скулптури, популарни расадници и шарени цвеќиња. Во градината е сместен и најголемиот авион во светот, Ербас А380 од Емирати, целосно покриен со цвеќиња. 
GLOBAL VILLAGE 
„Глобално село“ во кое ќе најдете многу светски метрополи и земји, како и нивните најважни атракции „во минијатура“. Овде може да се пробаат различните кујни од светот и да се купат соодветни сувенири. 
*Времетраење околу 6 часа. 
Ноќевање. 
 
13.03 (Среда)   ДУБАИ - ТИРАНА - СКОПЈЕ 
Појадок и слободно време за кратка прошетка. Организиран трансфер до аеродром. Авионот од Абу Даби за Тирана полетува во 14.00 и слетува во 17.05ч. Трансфер до Скопје. Хотел  Ibis Al Barsha 3* 
ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 669€ / 41.480 мкд 
 
Хотел Holiday Inn Al Barsha 4* 
ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 749 € / 46.440 мкд 

 
 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО: 
 •  Автобуски превоз Скопје-Тирана-Скопје 
 •  Авионски превоз Тирана - Абу Даби - Тирана со Визер  
 •  Аеродромски такси 
 •  Трансфер аеродром-хотел-аеродром 
 •  Кабинска тоба со димензии 40х30х20cm до 10кг 
 •  Сместување во хотел по избор на база 5 ноќевањa со појадок во Дубаи 
 •  Локален водич за реализација на излетите 
 •  Претставник од Агенција за време на патувањето 
 •  Организација на аранжманот  


ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО: 
 •  Виза за Дубаи 95 евра 
 •  Доплата за чекиран багаж - куфер до 10кг, куфер до 20кг... 
       *( цената е променлива, инфо во агенција 7 дена пред поаѓање)  
 •  Патничко - здравствено осигурување  
 •  Доплата за еднокреветна соба во х. Ibis Al Barsha 10.000 мкд, х. Holiday Inn Al Barsha 14.700 мкд 
 •  Дете од 2 до 6 год. во х. Ibis Al Barsha (без легло плаќа) добива 30% попуст. Дете од 2 до 12 год. во х. Holiday Inn Al Barsha добива 20% попуст.  
 •  Туристичка такса (се плаќа во хотелот) 

Факултативни излети: 
 •  Разглед на Дубаи 50-60 евра 
 •  Пустинско сафари 60 евра 
 •  Екскурзија  до Абу Даби 80 евра 
 •  Крстарење по Дубаи марина 60 евра 
 •  Burj Khalifa 124 кат влезница 45 -50 евра  
 •  Miracle Garden и Global Village 60 еврa 
 •  Летање со хелихоптер 200 евра 
 •  Музеј на иднината 45 евра ... НАПОМЕНИ: 
 • Цените се по лице за сместување во двокреветни или трокреветни соби. Трокреветни соби има само во хотел Holiday Inn Al Barsha. Дете до 12 год. во соба со 2 возр. лица може да се смести во хотел Holiday Inn Al Barsha и добива попуст од 120 евра. 
 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 15 патници. За резервација задолжителна уплата на аванс од 30% од вкупниот износ на аранжманот. Целосна доплата на аражманот е 10 дена пред поаѓање. Усни и телефонски резервации се невалидни. Плаќањето е исклучиво во денарска против вредност по курс 1 евро = 62,00 денари.  
 • Потребни документи за виза: скениран пасош со висока резолуција и слика во JPG формат со бела позадина со големина како за пасош. Интернационален извод за деца до 18 год. 
 • Факултативните излети ги организира локална туристичка агенција. 
 • Агенцијата го задржува правото на промена на редоследот на програмата во случај на непредвидени објективни причини, како на пример застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитети предвидени за посета ...  
 • Организаторот на патувањето го задржува правото по пат на ultra first или last minute понуда да ги објави и продаде слободните места по цени кои се разликуваат од оние кои се веќе објавени. Лицата кои го уплатиле аранжманот по редовен ценовник, немаат право на надомест на средства за разлика во цена. 
 • Агенцијата го задржува правото на отказ на аранжманот 7 дена пред поаѓање доколку не е исполнет бројот на пријавени лица предвидени по програмата за ова патување.  
 • Патникот има обврска пред поаѓање 24 часа да ја контактира агенцијата за потврда на точното време и место на поаѓање. 
 • Патната исправа треба да е валидна минимум 6 месеци по завршувањето на аранжманот. Валидноста на патните исправи се обврска на патниците, при уплата на резервација должни се истите да ги приложат во агенцијата за проверка. 
 • За овој аранжман важат општите услови за патување на ТА АТЛАС КОРПОРЕЈШН. Галерија

Дубаи

08.03-13.03.2024
Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+