ЦЕЛОСНА ПОНУДА

РИМ

Март 2019
Авион / 4 дена / 3 ноќевања
14.03.2019 - 17.03.2019
Рим
Сите патишта водат во РИМ !? И навистина е така... Овој град секојдневно го чувствува тоа. Mилионите туристи кои го посетуваат "вечниот град", се уверуваат во фактите дека тој има одбележано дури неколку епохи од светската историја. Познат како престолнина на "Римското царство", својата историска грандиозност сеуште ја задржал, со видливата сочуваност на мноштвото споменици пред забот на времето.
   
14. Март (Четврток)
   СКОПЈЕ – РИМ
Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 11:45 часот. Полетување за Рим во 13:20 и слетување во 15:00 часот. Панорамско разгледување на градот: Плоштадот Дел Пополо, Виа Дел Корсо, Плоштадот Венеција со споменикот на Виктор Емануеле, мостовите на Тибар, Палатата на Правдата, Тврдината Сан Ангело, Црквата Св. Петар... Трансфер до хотелот и сместување. Вечерна прошетка до Плоштадот на уметниците со прекрасните фонтани – Плоштадот Навона, да се почувствува атмосферата на кафулињата со “вистинско” италијанско кафе. Ноќевање.
15. Март (Петок)
   ВАТИКАН
Појадок. Препорачуваме факултативна посета на Ватикан: Ватиканските музеи со восхитивачките колекции на слики, скулптури, стари мапи и таписерии, незаобиколната Систинска капела чиј свод е украсен од Микеланџело со уникатни ремек дела и најголемата Црква на светот Св. Петар... Прошетка до боемскиот кварт Транстевере и вечера во национален ресторан – траториа, со мени од италијанската кујна. Ноќевање.
16. Март (Сабота)
   РИМ
Појадок. Прошетка низ центарот на Рим и уживање во убавините на градот: посета на Шпанските скали познати како "дневна соба на градот", Фонтаната Ди Треви со легендата за фрлање паричка за повторно враќање во Рим, Пантеон, Црквата Св. Климент, Црквата Св. Петар во ланци со статуата Мојсие – познатото дело на Микеланџело, Колосеумот, Римскиот Форум, прекрасниот Плоштад Кампидољо... Слободно време за шопинг по познатата улица Виа Дел Корсо. Ноќевање.
17. Март (Недела)
   ТИВОЛИ – СКОПЈЕ
Појадок. Факултативна посета на паркот Тиволи со прекрасната Вила Д'Есте. Ренесансната палата е единствена по своите илјада фонтани, а најубавите од нив имитираат звуци на птици и музички инструменти. Трансфер до аеродромот во Рим. Полетување за Скопје во 15:35 и слетување во 17:10 часот.
 
Хотел Raeli 4*

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ
За уплата до 15 Февруари 249 евра (15.450 денари)

299 евра (18.550 денари)
Хотел Venetia Palace 4*

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ
За уплата до 15 Февруари 269 евра (16.680 денари)

319 евра (19.780 денари)
Хотел Mozart 4*

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ
За уплата до 15 Февруари 299 евра (18.550 денари)

349 евра (21.650 денари)
 
Во цената на аранжманот е вклучено:
 • Авионски превоз на релација Скопје-Рим-Скопје
 • Рачен багаж (1 торба/куфер со димензии 40х30х20cm до 10kg)
 • Трансфер во Рим од аеродромот до хотелот и обратно
 • Сместување во избраниот хотел во Рим на база 3 ноќевања со појадок
  Хотел Raeli 4* (www.raelihotels.it)
  Хотел Venetia Palace 4* (www.venetiapalacehotel.com)
  Хотел Mozart 4* (www.hotelmozart.com)
 • Организиран панорамски разглед на градот
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето
Во цената на аранжманот не е вклучено:
 • Аеродромски такси 3.700 денари
 • Доплата за уште 1 торба/куфер за рачен багаж со димензии 55х40х23cm (со максимум 10kg) 900 денари
 • Доплата за куфер за чекирање (со максимум 10kg) 1.400 денари
 • Доплата за поголем куфер за чекирање (со максимум 20kg наместо 10kg) 2.200 денари
 • Туристичка такса 6 евра на ден (се плаќа во хотелот)
 • Факултативни излети: Посета на Ватикан со локален водич, превоз, резервација и влезница 50 евра
 • Организирана пешачка прошетка низ центарот на Рим 15 евра
 • Посета на Тиволи 50 евра
 • Факултативна вечера во ресторан
 • Влезници во музеите и културно историските споменици
 • Kарти за локален превоз (метро)
 • Патничко – здравствено осигурување 250 денари
Напомени:
 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 20 патници
 • За овој аранжман важат Опшите услови за патување на СКТМ
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето

Галерија

Rim Rim Rim Rim Rim Rim Rim Rim Rim Rim Rim Rim Rim Rim Rim Rim Rim Rim Rim Rim Rim