Букурешт

БУКУРЕШТ

Нова Година 2023
28.12 - 01.01.2023
Автобус / 5 Дена / 3 ноќевања


Програма на патување: 

28.12.22 Среда- Скопје - Букурешт 
Собир на групата кај Дрво декор на паркингот наспроти Хотел Холидеј Ин, во 17:30 часот. Поаѓање кон Романија во 18:00 часот. Ноќно возење преку Бугарија до Романија. 

29.12.22 Четврток- Букурешт 
Очекувано пристигнување во утринските часови во Букурешт по што веднаш се започнува со разглед на градот.    Парламентот -Започнуваме со разглед на Букурешт со водич и се упатуваме кон најголемата зграда во Европа - Палатата на Парламентот или како што порано иронично била именувана Палата на народот. Слободно време за фотографирање со импозантното архитектурно дело.      Плоштадот на РеволуцијатаПлоштадот на Револуцијата е следното место на посета. Тука ќе се запознаваме со неизбежната богата историја на Букурешт. Овој плоштад стана светски познат кога ТВ станиците насекаде низ глобусот ги пренесоа последните моменти на власт на Николај Чаушеску. Точно тука, од својот балкон на поранешните простории на Комунистичката партија, тој сведочеше во неверување како бесната маса на луѓе се свртува против него. Протестот избега од контрола, а Чаушеску избега од него со својот хелихоптер. Плоштадот е опколен со важни знаменитости: Кралската Палата која денес е Национален Музеј на уметност, Романскиот атенеум кој е седиште на филхармонијата, Централната Универзитетска библиотека, црвената црква Крецулеску и почетокот на фамозната авенија Викторија.     Calea Victoriei Продолжуваме со кратко возење по авенијата Calea Victoriei, најстарата и најшармантната улица, порано позната како “Големата Улица „ или „Брашов пат“ заради тоа што била дел од трговската рута која водела од Букурешт до градот Брашов, во Трансилваниjа. Оваа улица е идеалната рута по која се гледаат најважните историски знаменитости и споменици на архитектурата кои го претставуваат Букурешт: Палатата ЦЕЦ, Националниот музеј на Историја, Палатата на националниот војнички круг, Музејот на уметност и секако плоштадот Викторија со своите атракции. Паралелно од нас мирно тече притоката на Дунав, реката Дамбовица. Повторно застануваме на еден од најголемите плоштади во центарот на градот, плоштадот Унири, од каде ги посетуваме Метрополитската црква- Патријаршијата, инспирирана од манастирот Куртеа де Агрес , со византиски ентериер и импозантни иконостаси, како и седиште на врховниот водач на православната Романска црква.     Куртија Веке Слободно време за разглед на најстариот дел од градот Куртија Веке, изграден во периодот на владетелот Влад Цепеш Трети - Дракула, проширен во денес познатата шармантна област Липскани. Во историскиот дел од оваа област во кој се пронајдени докази за староседелците на Bukuresti , се верува дека подземно имал зандани во кои Влад Дракула ги чувал своите затвореници. Денес на тоа место се останати аркади, гробници, коринтска колонада и стари ѕидини како и најстарата Црква, која 2 века служела за крунисување на Романските принцови. Остатокот од областа Липскани може да се дефинира како срцето на Букурешт. Од средниот век се до 19от век била најважната комерцијална област во целиот град и пошироко. Овде најавтентично се чувствува живописниот карактер на градот, контрастите на старо и ново, на исток и запад, транзициите низ кои минува како и неговиот потенцијал. Сместување во хотел. Слободно време за одмор. Враќање во хотел. Ноќевање. 

30.12.22 Петок - Букурешт - Трансилванија 
Појадок. По појадокот се упатуваме на факултативен излет кон Трансилванија. Посета на преубавиот замок Пелеш и магичното гратче Брашов.    Пелеш Во прекрасниот планински пејзаж на Карпатите е сместена една од најдобро зачуваните Кралски палати, на постоечка средновковна патека помеѓу Трансилваниа и Влашка, изградена во Нео-ренесансен стил- грандиозната палата на замокот Пелеш. Изградена да служи како летна резиденција на првиот Романски крал, е комбинација од различни класични Европски стилови, воглавно ја следи италијанската елеганција, германската естетика и ренесансните линии. На 3,200 квадратни метри површина се простираат 30 купатила и 170 соби уредени и категоризирани по стил или по одредена светска култура, а во нив,галерии, библиотеки,канцеларии. Самиот дворец поседува една од најубавите колекции на уметност во Источна и Централна Европа составена од статуи, слики, оружје, мебел, сликано швајцарско стакло,таписерии, кинески порцелан... Преку 6,000 парчиња кои ви го одземаат здивот. 
Брашов Лоциран во централна Романија. Брашов уште се нарекува и "Градот на Саксонците" и е еден од нејзините најголеми градови опколен со јужните Карпати.Стариот град како дел од Брашов е еден од најдобро зачуваните во цела Европа и несомнено вреден да се истражи. Фантастичната архитектура ја пренесува историјата и влијанијата од Германија, Австрија, Унгарската империја и старата комунистичка држава. Основан е од тетонските витези и развиен од Саксонците, познати ракотворци, кои ги издигнале тврдините на градот, неодамна обновени од Унеско. Градот има најмалку два влеза/ порти кои сеуште постојат. Центарот е најзабележлив по маркантната поранешна административна зграда, Casa Sfatului, плоштадот кој ја опколува како и една од најстарите куќи, Хиршер Хаус, сопствеништво на богат трговец. Во близина ќе ја посетиме и Црната Црква, за која некои тврдат дека е најголемата црква изградена во готско-ренесансен стил во Југо-Источна Европа. На нејзино место постоела друга црква уништена од Монголската инвазија во 1242 год. Враќање во хотелот во Букурешт. Ноќевање. 

31.01.2022 Сабота - Букурешт - Термални Бањи 
Појадок, Околу 10 часот факултативно заминување кон Термалните Бањи кои се наоѓаат во Северниот дел на Букурешт на само 30 км од ценарот на градот. Дозволете си едно поинакво утро и 3 часовно опуштање во Термалните Бањи. Располага со 9 базена со термални води, 6 сауни, 4 парни бањи и 16 лизгалици на вода. Во склоп на самата бања има прекрасна ботаничка градина со преку 800.000 растенија, вклучувајќи ги и 1,500 палми, многубројни орхидеи и многу други уникатни видови на растенија. Идеално место за да избегнете од секојдневниот градски живот. Слободно време за одмор. Вечерта придружување на атмосферата на еден од плоштадите во Букурешт. Дочек на Нова Година 2023 во Букурештсо огнено шоу. Враќање во хотел, ноќевање. 

01.01.2023 Недела - Букурешт- Скопје 
Доцен појадок во хотел и се упатуваме во трговски центар каде што имаме слободно време околу два часа.Во 14:00 часот тргнување за Македонија.. Очекувано пристигнување во Скопје, раните утрински часови во понеделник 02.01.2023 


Цена за уплати до 30.10:149 евра (9.240,00 мкд)  

Цена на аранжманот : 169 евра (10.480,00 мкд) Цената е по ЛИЦЕ и вклучува: 
- Автобуски превоз Скопје - Романија - Скопје 
- 3 Ноќевања со појадок во Хотел со  3* 
- Разглед на градот - Букурешт со водич     Туристичка такса 
- Пратител во текот на целото патување   Организација на Новогодишна прослава на плоштад со превоз 


Цената не вклучува: 
- Факултативен излет „Трансилванија“ : Посета на замокот Пелеш со вклучена влезница и  посета на градот Брашов (со превоз и пратител) - возрасни 45€ - студенти 35€ 
- Факултативна посета на Термалните бањи во Букурешт (35 евра превоз и влезница за бањите со користење на сите простории за 3 часа.) -     Патничко осигурување 


Напомена: 
- За реализација на аранжманот потребен е минимум од 35 патници 
- Резервација се прави со авансна уплата од 30% од цената на аранжманот и копија од пасош, комплетна доплата 7 дена пред поаѓање 
- Цените се дадени во евра, уплата се  врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд 
- Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето 


Букурешт

28.12 - 01.01.2023
Автобус / 5 Дена / 3 ноќевања
Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+