BLUE VOYAGE CRUISING

BLUE VOYAGE CRUISING 
Мармарис Фетије Мармарис 
Времетраење: 8 дена 7 ноќи 
Пристаниште за качување: Мармарис 
Пристаниште за завршување: Мармарис 

Карта на маршрутата: 



Мармарис Фетије Мармарис Маршрута 



период

1

2

3

4

5

Датум

07.05-20.05.22
04.10-20.10.22

21.05-10.06.22
27.09-03.10.22

11.06-01.07.22

02.07-06.09.22

07.09.-26.09.22

двокреветна од особа полн пансион

490 еур

570 еур

650 еур

720еур

690еур

Доплата за еднокреветна

356 еур

460 еур

532 еур

595 еур

568 еур



ЦЕНИ ЗА ТРАНСФЕРИ

ДАЛАМАН АЕРОДРОМ – МАРМАРИС ЕДЕН ПРАВЕЦ

Дестинација

1 – 3 особи во еден правец

4 – 6 особи во
 правец

7 – 14 особи во
правец

 

90 еур

95 еур

125 еур




  • Цените за пијалоците се дополнителни. 
  • За чартер кабина доколку Барањето е A/C гулет во двокреветна кабина по лице 175€ 
  • Мармарис-Фетије-Мармарис, поаѓа во Сабота 


MARMARIS FETHIYE MARMARIS 

1 ДЕН МАРМАРИС 
Пристигнување во Мармарис и префрлање во Марината за јахти Мармарис  до Гулет. По пријавувањето, слободно време до вечера. Вечерата е на бродот и ноќевањето е во пристаништето Мармарис. 

2 ДЕН ЕКИНЦИК 
По појадокот еден од нашите водичи ќе дојде на бродот и ќе даде информации за рутата и за се останато. По информациите, турата ќе започне и ќе плови кон Екинџик на моторот. Во овој залив имаме факултативна екскурзија која се вика Dalyan Caunos. Оваа област можете да ја откриете со мали чамци од заливот Екинџик. Поминувајќи низ реката која е покриена со гребени, не заборавајте да ја земете камерата со себе. А можете да ги видите познатите кралски гробници на ридот кој им припаѓа на кралевите и нивното семејство. Посета на плажата Карета Карета (Изтузу) ќе биде последната точка. Желките Caretta Caretta доаѓаат во оваа област за да копаат и да ги положат своите јајца во песокот. Останете преку ноќ во заливот Екинџик. 
 
3 ДЕН ОСТРОВ ТЕРСАНЕ - КИЗИЛАДА 
Рано наутро капетанот го пали моторот за поминување на Дисибилмез и ќе стигнете во светски познатиот залив Фетије. Во овој залив можете да ги видите најдобрите заливи од целиот свет. Појадокот е на островот Терсане. Ноќевање во Кизилда. 
 
4 ДЕН ФЕТЈЕ 
Рано наутро влегуваме во марината Фетије за логистика на бродот (вода во резервоарите, храна и пијалоци). Кога Гулет се чисти и зема дополнителни работи, не сакаме да ви биде здодевно  и  организираме една факултативна тура  до кањонот Сакликент со автобус или  џип. На оваа турнеја можете да ги видите тајниот кањон Тлос и Олудениз (ручекот е вклучен во оваа турнеја). Вечерата е на брод и ноќевање во Fethiye Marina. 
 
5 ДЕН ОСТРОВ ГОЦЕК - ОСТРОВ ЈАСИЦА 
По појадокот заминување од марината во Фетије и пловење кон островите Гочек (не пристаништето). Можете да поминете помеѓу најголемите острови и по паузите за пливање да ги посетите островите Јасика. Ноќевање овде со одличен поглед. 

6 ДЕН БЕДРИРАХМИ БЕЈ- САРСАЛА- АГАЛИМАНИ 
По појадокот ќе го посетиме Бедри Рахми е сликар кој изгради овде стату Дел од овде е покриен со вода, а ридот кој е зад заливот покриен со бор, потоа Сарсала и попладне Ага Лимани таму преку ноќ. 
 
7 ДЕН КАДИРГА-РАЈСКИ ОСТРОВ- МАРМАРИС 
По појадокот или рано наутро, во зависност од временските услови, вклучете го моторот и пловете до заливот Кадирга, пливање паузи во заливите и поминување пред заливот Турунч, потоа Рајскиот остров и околу 17:00 часот влегување во Мармарис, ноќевање во марината Мармарис. 

8 ДЕН ИСЛЕЗУВАЊЕ 
По појадокот заминуваме од Гулет. 
 
ПС: Капетанот може да ја смени маршрутата во зависност од временските услови и за еден ден бродот ќе посети 2 или 3 различни заливи. 
 
ТЕХНИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ НА ЈАХТИТЕ 
Л.О.А. : 19м.-26м. 
КАБИНА: 6 - 8 
ШИРИНА: 5м.-8м. 
ТУШ-ВЦ: Во секоја кабина 
МОТОР: 240 КС-480 КС 
Едра: Стандард 
ТИП: Гулет или Кеч 
ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА: 12 или 24 волти (220 волти во пристаништето) 
• Во секоја јахта: 
• Достапни се VHF, магнетофон, опрема за риболов, маски, шноркели, флипери. 
• Во секоја кабина: 
• Туш и тоалет,  прозорец и брачен кревет, 1 крпа за лице, 1 крпа за бања, ќебе и чаршафи за две лица се достапни за една недела. 
• На бродот работат 3 или 4 членови на екипажот во зависност од капацитетот на јахтите. 
• Во зависност од бројот на луѓе, на јахтите е достапна целата безбедносна опрема (елек за спасување, чамец  и мотор за чамецот). 
• Трансферите на клиентите се вршат до капијата на пристаништето, потоа клиентите ќе треба да пешачат од 50 до 100 метри бидејќи портата на пристаништето е затворена во одредени времиња. За повратен трансфер детали се дадени на клиенти од наша страна. 
• Има бар на секоја јахта. Безалкохолни и алкохолни пијалоци може да се обезбедат од барот. Ценовникот на пијалоците е на шанкот, а пијалоците може да се уплатат на капетанот. 
КАПЕТАН МОЖЕ ДА ЈА ПРОМЕНИ ТУРАТА  ЗАВИСНО ОД ВРЕМЕНСКИТЕ УСЛОВИ.... 
ДЕТАЛИ ЗА ЦЕНИТЕ ЗА СИТЕ ИТИНЕРАРИ 
▪ Неделните цени погоре се во евра и се за едно лице во двокреветна кабина на база полн пансион. 
▪ Не е достапен детски попуст  

ВКЛУЧЕНО ВО ЦЕНИТЕ:
• Сместување со полн пансион: Појадок, ручек - попладневен чај - кафе и колачиња - вечера. 
• Сите даноци за чартер и лежај, процедури за пристаниште и пристаниште. 
• Транзитен дневник и сродни формалности за агентите за превоз. 
• Трошоци за прицврстување. 
• Услуга на екипажот. 
• Вода за бродови. 
• Трошоци за дизел и бензин. 
• постелнината и крпите за капење при пристигнувањето (не се обезбедени крпи на плажа). 
• Употреба на опрема на бродот. (Флиперс, нуркач и риболовни средства итн.) 
• Осигурување на јахти (Ве советуваме да земете сопствено индивидуално патничко осигурување). 
 
 ЦЕНИТЕ НЕ ВКЛУЧУВААТ: 
• Алкохолни и безалкохолни пијалоци (и флаширана вода). Овие може да се купат од барот на бродот. Не е дозволено носење од  надвор 
• Факултативни копнени тури и влезници во историски места и музеи. 
• Индивидуални пристанишни такси при пристигнување и поаѓање во Турција 

ПРАВИЛА ЗА ГУЛЕТИ 
-Ве молиме не носете чевли на бродот 
- Ве молиме користете ја водата умерено 
- Ве молиме исклучете ги светлата кога не ги користите 
- Ве молиме не користете ги вашите крпи во кабината на палубата или на брегот 
- Ве молиме не пушете во кабината 
- Ве молам, не фрлајте ништо во вода 
- Ве молиме не пливајте пред да застане моторот или под дејство на алкохол 
- Испуштајте го само природниот отпад во тоалетот 
- Лајф јакните се во кабини само за итна употреба, 
- Ве молиме покажете внимание кон другите со тоа што ќе го задржите нивото на бучава надолу ноќе 
- Ве молиме, не внесувајте пијалоци на бродот однадвор, пијалоци можете да купите во барот гулет, во секој случај капетанот има овластување да ги собере. 
- Ве молиме внимавајте на влажните подови на палубата 

ПРИМЕРОК МЕНИ 

ПОЈАДОК 
Два вида џем, мед, црна маслинка, сирење и кашкавал, јајце, домат, краставица, овошје, леб, млеко, чај и кафе неограничено. 

РУЧЕК 
Пилешко, модар патлиџан, турли (јадење со мешан зеленчук), боранија, пржен зеленчук помешан со јогурт, полнети пиперки, соте од печурки, шпагети, ориз, помфрит грашок, овошје. 

ВРЕМЕ ЗА ЧАЈ 
Неограничен чај, бисквит 

ВЕЧЕРА 
Риба, месо на скара (топчиња со месо, пилешко) помфрит, пржено месо, пире од компири, сезонска салата, зелена салата, гарнир, грав,  ориз, шпагети, филе мисирка, овошје. 

BLUE VOYAGE CRUISING

Мармарис Фетије Мармарис
Времетраење: 8 дена 7 ноќи
Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+