ЦЕЛОСНА ПОНУДА

КРФ - KERKIRA

Велигден 2019
(4 дневен аранжман / автобус - брод)


КРФ
Ви посакуваме добредојдовте на Крф познат како Керкира на грчки, островот каде прекрасната Клеопатра, Кралицата на Египет и нејзиниот љубовник Марк Антони се одмараа за време на војната против Октавијан Цезар. На овој остров доаѓа и прекрасната Принцеза Елизабета, попозната како ,,Сиси,, која од Австрија избега од строгиот протокол на Австриската Монархија и го помина останатиот дел од својот живот. Крф е омилена дестинација на многу Кралеви, Кралици, Благородиници и Претседатели на Држави и на преку два милиони туристи кои секоја година летуваат на островот. Покрај големите природни убавини и шарм на овој остров можете да уживате и во големиот број на знаменитости и градби по кои е познат во целиот свет. Тука се наоѓаат и моштите на Св. Спиридон заштитник на островот како и прекрасниот залив Палеокастрица, познатата Ахилеова Палата и елегантниот град Крф, изграден во венецијански стил, жив споменик самиот по себе.
1. Ден 26.04.2019
   СКОПЈЕ - ИГУМЕНИЦА – КРФ (Велики ПЕТОК)
Состанок на групата во 05.00 часот пред деловните простории на агенцијата. Поаѓање кон граничниот премин Меџитлија. После обавувањето на царинските формалности патувањето продолжува према Гревена, Јанина, се до Игуменица. Патување со попатни одмори.
Пристигнување во Игуменица во предпладневните часови. Влегување во брод и пловидба до Крф. Пристигнување на Крф. Трансфер и сместување. Во попладневните часови организиран разглед на градот Крф и неговите знаменитости вклучувајќи ја и прекрасната Црква на Свети Спиридон од 16 век каде се и моштите на овој светец кој е заштитник на островот. Слободно време за прошетка низ прекрасните улици на градот. Во попладневните часови се следи церемонијата за изнесување на епитафите од Црквата Св.Ѓорѓи и другите цркви. Околу 21 часот се изнесува и последниот епитаф од Митрополијата и започнува процесијата “Оплакувањето на Исус”. По завршувањето враќање во хотелот. Ноќевање.
2. Ден 27.04.2019
   КРФ (Велика САБОТА)
Во договорно време заминување за следење на процесијата со големата поворка за житијата на патронот и заштитник на Крф Св.Спиридон. пропратен со тажниот мелос. Проследување на традиционалните локални обичаи. Околу 20.30 часот заминување кон градот каде се исчекува веста за ХРИСТОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ на плоштадот каде е целиот осветлен од илјадниците свеќи во рацете на верниците. Огномет и прослава. Враќање во хотелот. Ноќевање.
3. Ден 28.04.2019
   КРФ (ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО – НЕДЕЛА)
Ден на радоста – Прв ден Велигден. По улиците е живо и весело – по традиција се кршат велигденски јајца. Посета на Ахилеовата Палата и можност за посета на фабрика за производство на ликери од кум-коат овошје кое единствено расте на островот. Организирана посета на северниот дел на островот и на Византискиот Манастир од 13 век посветен на Света Богородица. Посета на градот Палеокастрица. Во попладневните часови слободно време за прошетка и лични активности низ градот Крф. Враќање во хотел. Ноќевање.
4. Ден 29.04.2019
   КРФ – ИГУМЕНИЦА - СКОПЈЕ
Слободно предпладне. Поаѓање кон Македонија. Превоз со брод од Крф до Игуменица. Пристигнување во Игуменица. Поаѓање кон Македонија. Патување со попатни одмори.Пристигнување во Скопје во вечерни часови.
   
ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 109 €
4 дена 3 ноќевања
 
Во цената на аранжманот е вклучено:
- Автобуски превоз на дадената релација по програмата
- Превоз со брод од Игуменица – Крф - Игуменица
- Сместување на база три ноќевања во апартмани опремени со клима уред, мини кујна
- Организирани разгледи според програмата на градот Крф
- Посета и разглед на Црквата на Свети Спиридон
- Организација и водство на патувањето
- Пратител за цело време на патувањето
Во цената на аранжманот не е вклучено:
- Факултативна посета на таверна
- Патувачко осигурување (5 еур) задолжително
- Организирана разглди на Палеокастрица и северниот дел на островот
- Посета и разглед на Ахилеовата Палата
- Влезници за културно историските споменици Доплата за превоз ос Скопје и Велес
Напомени:
- За реализација на аранжманот е потребен минимум од 35 платежни патници по автобус
- KРАЕН РОК ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ: до 10.04.2019
- За патувањето важат општите услови на патување на Т.А.,,АТЛАС КОРПОРЕЈШН,, - Скопје и СКТМ